Asi každý vÃ, že domácnost se sama od sebe neobstará. Je potÅ™eba, aby nÄ›kdo uvaÅ™il, uklidil, opravil co je potÅ™eba a zkrátka zastal vÅ¡echny domácà práce. AvÅ¡ak zatÃmco dÅ™Ãve to bylo rozdÄ›leno tak, že zatÃmco muž vydÄ›lával, žena zůstávala doma a obstarávala domácnost, po druhé svÄ›tové válce se situace zmÄ›nila. To samozÅ™ejmÄ› nenà typické pouze pro ÄŒeskou republiku, jedná se v podstatÄ› o celosvÄ›tový trend.
Â
Â
V dneÅ¡nà dobÄ› totiž nelze vydržovat domácnost pouze z jednoho platu, pokud tedy onen ÄlovÄ›k nepracuje na nÄ›jaké skuteÄnÄ› dobÅ™e placené pozici nebo nemá jen malý byteÄek. To se vÅ¡ak týká pouze minima pÅ™Ãpadů. V naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› vÅ¡ak platÃ, že do práce musà chodit oba, aby mÄ›li dostatek financÃ. OvÅ¡em domácà práce je stále potÅ™eba udÄ›lat.
Â
Zdálo by se tedy, že si je oba partneÅ™i rovnomÄ›rnÄ› rozdÄ›lÃ, podle toho, kolik má kdo Äasu. SkuteÄnost vÅ¡ak Äasto vypadá úplnÄ› jinak. Vzhledem k tomu, že v nás je jeÅ¡tÄ› zakoÅ™enÄ›ný starý systém, to mnohdy vypadá tak, že zatÃmco muž chodà do zamÄ›stnánÃ, žena chodà do zamÄ›stnánÃ, vaÅ™Ã, pere, uklÃzà a žehlÃ. Muž pak obÄas nÄ›co opravÃ.
Â
Â
O tom, že tento stav nenà ideálnÃ, asi nenà tÅ™eba zdůrazňovat. NaÅ¡tÄ›stà se vÅ¡ak již i v tomto ohledu objevuje osvÄ›ta, a stále vÃce domácnostà si tyto role rozdÄ›luje rovnomÄ›rnÄ›ji. PÅ™esto se vÅ¡ak stále najde mnoho tÄ›ch, kde tento starý model pÅ™etrvává. Je pak otázkou, zda také nenà jednou z pÅ™ÃÄin nárůstu rozvodů.
Â
JistÄ›, mnoho lidà nÄ›co takového nebude chtÃt slyÅ¡et, avÅ¡ak je naÄase, abychom práce, a to i ty domácÃ, pÅ™estali rozdÄ›lovat na „mužské“ a „ženské“. Práce je práce, a provést by ji mÄ›l ten, kdo na ni má Äas a dokáže ji zvládnout. Zde se mohou zapojit i dÄ›ti – jistÄ›, nedovedou tÅ™eba uvaÅ™it veÄeÅ™i, avÅ¡ak napÅ™Ãklad vysypat koÅ¡ by pro nÄ› nemÄ›l být až takový problém. Jen tak bude naÅ¡e domácnost skuteÄnÄ› spokojená. A to by mÄ›lo být naÅ¡Ãm hlavnÃm cÃlem.