UV filtr
Našli jste doma staré sluneční brýle z šedesátých let minulého století a chcete se v nich předvést, jakožto v dokonalém retro modelu? Pak to klidně udělejte doma v bytě, ale nechoďte s nimi na slunce. Proč? Protože s velkou pravděpodobností nebudou obsahovat UV filtr a tmavá plocha vaše zornice venku rozšíří a oči budou ještě více náchylné k poškození ultrafialovými paprsky.
Moderní dámské sluneční brýle https://www.luxbryle.cz/14-slunecni-bryle jsou vybaveny UV filtrem, který chrání zrak v každé roční době, a v kterémkoli místě se vyskytujete. Můžete je využít jak v naší zeměpisné šířce, tak i v tropech nebo za polárním kruhem. UV filtr je velmi důležitou složkou brýlí slunečních (i dioptrických) a někteří lidé se mohou domnívat, že je to stejně jen sezonní záležitost, že slunce má největší vliv na náš zrak v letních měsících. Ve skutečnosti to může být zcela opačně.
V létě je sice slunce na obloze výš a jeho svit je intenzivnější, ale pokud se pohybujete v přírodě, například na okraji lesa, na louce a v podobném prostředí, travnaté a zalesněné plochy sluneční záření absorbují a odráží je do prostoru jen zhruba ze tří procent. Ovšem jestliže se vydáte v zimě do hor na lyžovačku a máte štěstí na slunečný den, bílá barva sněhu odráží UV záření až z devadesáti procent, takže vaše oči dostávají přibližně dvojnásobnou dávku. Bez slunečních brýlí s UV filtrem byste vůbec neměli pobývat na sněhu delší dobu také proto, že vaše oči mohou utrpět tzv. fotokeratitidou, tedy jakousi popáleninou podobně, jako je na slunci spálená pokožka, pokud to přeženete s opalováním.
Brýle v zimních měsících také chrání zrak před zvýšeným slzením vlivem ledového větru, tím se zvyšuje náchylnost k rychlému vysušení oční sliznice, což má opět neblahé důsledky na oční tkáň. V zimě si za slunečného a větrného počasí zkrátka sluneční brýle raději ponechte na očích.