Jestliže vám pronajímatel oznámí, že potřebuje svůj byt prodat, máte ze zákona několikaměsíční lhůtu, po kterou si musíte najít jiné bydlení. Tehdy si termín stěhování příliš vybírat nemůžete, a jde-li například o začátek prosince, budete muset stěhování zvládnout v období Adventu a nějak si poradit, i co se týče přípravy na vánoční svátky na novém působišti. Stěhování v období kolem Vánoc bývá náročnější zejména na psychiku a namísto očekávaného klidu a pohody řešíte situaci, kterou by bylo vhodnější podstupovat v jiném termínu.
Jestliže si však můžete termín stěhování určit sami, např. stěhujete se z bytu na chalupu, kterou jste již rekonstruovali k celoročnímu bydlení, anebo máte možnost obývat dvougenerační dům s rodiči, kdy to bývá nejvhodnější a kdy je tento proces nejméně stresující?
Zimě a létu se raději vyhýbejte – v zimě mívají stěhovací firmy sice méně zakázek a je pravděpodobnější, že si lépe vyberete vhodný termín, ale situaci může komplikovat kalamita v dopravě, námraza na chodníku, velmi nízké teploty, anebo větší výskyt smogu ve městech. V létě je zas obvykle takové horko, že vás stěhování bytu v Praze brzy vyčerpá a budete ještě více pod tlakem, než v zimě. Zkuste to raději na jaře nebo na podzim. Máme tím na mysli měsíce květen a červen nebo září a říjen. Teplota ovzduší bývá příjemná pro fyzickou aktivitu, nebude vám ani vedro ani zima, nebude nutné se neustále oblékat a svlékat a v této době snadno přestěhujete i pokojové rostliny, kterým by vadil mráz nebo naopak letní prudké slunce.
Víkendy pouze v nouzi – můžete-li si vybrat i den v týdnu, nesnažte se všechno stihnout za sobotu a neděli. Vezměte si volno v pátek a ve čtvrtek a začněte se stěhováním ve středu odpoledne. Zbývající čtyři dny volna se vám budou náramně hodit pro vybalování, montáž nábytku, zabydlování, úklidové práce a případně pro některé zbývající administrativní úkony spojené se změnou trvalého pobytu.